lgs-matematik-ozgul-sezgin

Lgs Matematik (Özgül Sezgin)

Bildiğiniz gibi Matematik öğrencilerin en çok önyargılı baktığı derstir. Ama öğrendikçe soruları çözmeye başladıkça en çok sevdiğiniz derslerden biri olacağını garanti ediyorum. Öncelikle Matematiğin öğrenilebilir olduğunu kabul etmek ve önyargıları bir kenara bırakmak ilk adım olmalıdır.

LGS de Matematikte 20 soru çıkmaktadır. Matematik soruları genellikle Matematik okuryazarlığını ölçmektedir. Bunun için yorum yapmak, yorum yapmak için de bilgimizin sağlam olması gerekir. LGS de kullanılan soru sistemi PISA’ dır. Yani yeni nesil sorular dediğimiz sistem. Bu sorular beceri ve yaşam temelli, günlük hayatla ilişkili, mantık-muhakeme yeteneğini geliştiren ve akıl yürütmeye dayalı soru sistemidir.

Peki o zaman Matematik dersine nasıl çalışılmalıdır?

Matematik dersi dikkatle ve özümsenerek dinlenmeli ve ders dinlerken mutlaka not alınmalıdır. Öğretmenin konu anlatımı ve verdiği örnekler dikkatle izlenmeli eksik kalan noktalar hemen sorulmalıdır. Dersten sonra konuyla ilgili bol bol işlem yapmak, eksiklerinizi tespit etmek ve çözüm yollarına ulaşmak önemlidir.

Öğretmenin soru çözmede kullandığı kısa yollar, birimler, formüller; ezberlenmek yerine sebep- sonuç ilişkisi kurarak öğrenilmelidir. Çünkü yeni nesil soruların mantığı bu yöndedir. Gün içinde işlenen konular mutlaka tekrar edilmelidir. Bu tekrarlar tam öğrenmeyi destekleyecektir.

Matematik konuları derste iyi anlaşılmış bile olsa, düzenli tekrar edilmez ve çalışılmazsa çabuk unutulur. Matematikte başarılı olabilmek için önyargısız, sabırlı, programlı ve disiplinli çalışıyor olmak çok önemlidir.

Sorularla ilgili soru kökleri iyi anlaşılmalı, veriler incelenmeli ve çözümler mutlaka kağıt üzerine yapılmalıdır. Bir problemi çözebilmek için önce o konu hakkında belli bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır. O birikimi oluşturmadan soru çözülmesi çok güçtür. Dolayısıyla öncelikle Öğretmenin yaptığı çözümlü örneklerin tekrar tekrar incelenmesi, yılmadan yorulmadan soruların çözümlerine önce bakarak sonra cevabı kapatarak bir kez daha çözülmeleri gerekmektedir. Bu sonraki çözülecek problemlerin tabanını oluşturacaktır.

Soru çözmeye başlarken öncelikle basit sorulardan başlanmalı ve konunun iyice pekiştirilmesi sağlanmalıdır. Soru çözülemiyorsa pes etmemeli ve sabırla tekrar tekrar denenmelidir. Unutulmamalıdır ki çözümüne zor ulaşılan sorular ya da uğraşmanıza rağmen çözülemeyen sorular size çok şey katacaktır. Bunu yaparken aslında farkında olmadan genel tekrar yapmakta, olası durumları düşünerek bilgilerinizi sağlamlaştırmaktasınızdır. Özellikle yeni nesil sorular tüm konu pekiştirildiği zaman çözülmelidir. İlk etapta çok zor gelse bile sürekli çözdüğünüzde daha kolay ve hızlı çözdüğünüzü fark edeceksiniz.

Matematiğe iyi bir temel atmak için bilmemiz gereken en önemli şey çarpım tablosudur. En temel konular ise Karekök, çarpanlara ayırma ve üslü sayılar ve tabi ki dört işlemdir. Bu konuların bilinmesi Matematikte atacağınız çok büyük ve önemli adımdır.

 

Özgül SEZGİN

Genç Ufuk Eğitim Kurumları Matematik Öğretmeni

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk