yks-cografya

YKS Coğrafya

YKS Coğrafya Dersine Nasıl Çalışmalıyız?

Her öğrenci, içinde bulunduğu sınav serüveninde bu soruları muhakkak kendisine sık sık sormaktadır.

Nasıl ders çalışmalıyım?

Konuyu anlıyorum ama soruları neden çözemiyorum?

Konular çok birikti nereden başlamalıyım?

Ve daha sıralayacağımız bir sürü soru…

Bütün bu soruların cevabı kendimize inanmak, başarabileceğimizi bilmek ve zamanı en verimli şekilde değerlendirmekten geçmektedir.

Her dersin temelinde o dersi anlamak için gerekli olan ve aslında başarması hiçte düşünüldüğü kadar zor olmayan bazı gizli detaylar bulunur. İşte bizler her ders için gerekli olan bu ayrıntıları nasıl bulacağımızı öğrendiğimizde aslında o dersi çoktan öğrenmiş oluruz.

Coğrafya dersi için önemli olan öncelikle konulara ve sorulara geniş bir perspektiften bakmak ve ezber yapmadan konuların mantığını kavrayabilmektir. Bunu yapmayı öğrendiğimizde işler bizim için çok daha kolay bir hal alacaktır.

Bütün sınav adayları coğrafya dersine çalışırken öncelikle HARİTA ile ilgili tüm eksiklerini gidermelidir. Bunu yapmadan konulara çalışmak çok verimsiz olacağı gibi sınavda da bizi yanlışa götürecektir.

Harita çalışması yaparken DİLSİZ HARİTALARDAN yararlanılarak kendi emeğimizle inceleme yapmalı ve karşımıza çıkacak tüm yerleri öğrenmeliyiz. Emin olun bu en işe yarayan çözümdür!

Bunun yanı sıra konulara çalışırken görsel detaylara dikkat etmeli ve bu detayları kendi kafamızda bir mantığa oturtmalıyız. Bunun için renkli kalemler, şekiller ve çizimler yaparak bunları kendi anlayacağımız şekilde kodlamalıyız. Bu şekilde bu detaylar çok daha rahat bir şekilde aklımızda kalacaktır.

Kendimize küçük notlar hazırlamak, haritalarımızı ders çalışma alanlarımıza asmak, konuları çalışıp hemen arkasından soruları çözmek gibi diğer önemli hususları da dikkatle uygulamamız gerekmektedir.

Unutmayalım ki coğrafya dersi aynı zamanda hayatımızın bir parçasıdır ve sahip olduğumuz bilgiler genel kültürümüzü de yansıtmaktadır.  Bu nedenle özenle çalışmalı, sevmeli ve öğrenmek için hiç vakit kaybetmemeliyiz.

Sevgiyle kalın…

Özlem Arslan ve Özge Yürekli

Genç Ufuk Eğitim Kurumları Coğrafya Zümresi

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk