yks-matematik

YKS Matematik

Her sene olduğu gibi bu öğretim yılında da yine sizlerleyiz.

Üniversite sınavına hazırlanırken “Matematik ve Geometri derslerine bakış açımız nasıl olmalıdır? “Sorusunu yanıtlamaya çalışalım.

Matematik çoğu öğrenci için okul yaşamının zorlu derslerinden biri olarak görülür. Aslında Sayısal ve Eşit Ağırlık öğrencileri için büyük önem taşıyor gibi gözüken Matematik, Sözel öğrenciler arasında ki farkı da ortaya koymaktadır. Ve Matematik TYT’de 40 soru AYT’de  40 soru ile en çok sorusu olan branştır.  Yani Matematikten kaçış yoktur, olamaz ????

O zaman bu dersi nasıl zevkli hale getirip anlaşılabilir kılabiliriz biraz açıklayalım.

Öncelikle bütün ön yargılarımızı bir kenara bırakarak başlamalıyız. Geçmiş dönemlerde bununla ilgili kötü tecrübelerimiz olsa bile şimdi bunları bir kenara bırakıp önümüze bakıyoruz. İlk yapmamız gereken kendimize bir hedef belirlemek. Burada şuna dikkat etmeliyiz, belirlediğimiz hedefler düzeyimizi aşmayan gerçekçi hedefler olmalıdır. Sonra bu hedefleri adım adım ilerletmeliyiz. Bunula ilgili herkesin düzeyine uygun kaynaklarımız temelden başlayarak en zora kadar mevcuttur. Sizler de temelden başlayarak önce Matematiği yapabildiğinizi görmelisiniz. Anlaşılamayan kısımlar öğretmenlerimize mutlaka sorularak, takıldığımız yerlerde alacağımız kısa notlardan faydalanarak, bütün eksikliklerimiz giderilerek, yolumuza devam etmeliyiz. Yani yılmadan, sabırla zaman harcayıp, emek verirsek sonu başarı olacaktır.

Biraz daha özelleştirirsek;

TYT’ye artık yeni bir bakış açısı getirilmiş ve her konu ile ilgili uzun metine dayalı sorular sorulmaktadır. Okuduğumuzu anlayıp kısa sürede sonuca ulaşmak ilk hedefimiz olmalı.  Bunun için de bol bol soru çözerek, test odaklı bir çalışma sürdürmeli ve hız kazanmalıyız.

AYT’de süremiz daha fazla, burada önemli olan her konunun bütün bilgilerine sahip olmamız. O yüzden bol bol konu tekrarı ve test çözümleriyle bilgilerimizi sağlamlaştırmalıyız. Konuların bütün soru tiplerini farklı yayınlardan çözüp kendimizi donanımlı hale getirmeliyiz.

Ayrıca Geometri ’ye de biraz değinmek istiyorum. Geometri, Matematiğin öğrenciler arasında daha çok ihmal edilen yani ikinci plana atılan bir kısmıdır. Ancak şu unutulmamalıdır ki sizi öne geçirecek farkınızı ortaya çıkaracak kısım Geometridir. Geometri de adım adım çalışarak, formülleri kısa notlarla pekiştirilerek ilerlenmelidir. Düzeyinize göre çözümlü kitaplardan faydalanarak görsel olarak bakış açınız geliştirilmelidir. Sonuçta Geometri kesinlikle çok eğlencelidir, içinde kendinize yer bulursanız çıkmak istemezsiniz, bulmaca gibi çözdükçe çözülebilir hale gelir????

Unutmayınız ki Genç Ufuklu olarak başaracaksınız, başarmak için buradasınız. Bizler de Genç Ufuk ailesi olarak hep burada, sizinleyiz. Bütün enerjimizle, bu uzun soluklu maratonda size destek olmak için her zaman yanınızda olacağız. Düştüğünüzde elinizden tutup birlikte kalkacağız, yorulduğunuzda hep birlikte soluklanacağız, umutsuzluklarda umutlarınızı yeşerteceğiz. Bu yolda bizim hep yanı başınızda olacağımızı unutmayın.

Sevgili Öğrenciler; Hepinize Kolaylıklar ve Kocaman Başarılar dilerim. Sevgiyle kalın…

DENİZ SUAD SATICI KARATAY

GENÇ UFUK EĞİTİM KURUMLARI MATEMATİK ÖĞRETMENİ

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk