yks-tarih

YKS Tarih

Tarih dersine planlı bir şekilde çalışırsanız doğru çözdüğünüz her soru sizin büyük avantajınız olacaktır. Günün en az 45 dakikasını tarihe ayırdığınızda haziran ayında yapılacak olan sınava en iyi şekilde hazır olmanız mümkündür.
Üstelik TYT’deki 5, AYT 1’deki 10, AYT2’deki 11 sorunun kusursuz şekilde çözülebileceğine emin olabilirsiniz.

Tarihin en önemli anlaşılma tekniği dinlediğin bilgiyi içselleştirmek, özümsemektir. Sadece dinleyerek anlatılanların %40’ı hafızanızda yer etmeye başlayacaktır.
Daha sonra kendi kendinize konu çalışmaya yani tekrar yapmaya başlayabilirsiniz. Tarih dersini kavramanın ana noktası düzenli tekrar yapmaktır. Sözel derslerin hafızada en sağlıklı kalma yöntemi yazmaktır. Hem dinleyip hem not tutarak çalıştığınız zaman %60 oranında başarı ve kalıcılık yakalayabilirsiniz. Yani mümkünse tekrarlarınızı yazarak yapmanızı öneririm.

Tarih konuları çok fazla olduğu için geçmiş yıllara bakıp en çok çıkan konudan en az çıkan konuya doğru bir sıralama yaparak konuları çalışmalısınız.
Bu sayede tüm konuları bitiremediğiniz zaman en çok çıkan ve en önemli konuları çoktan öğrenmiş olacaksınız.

TYT ne kadar yorum merkezli bir sınav olsa da AYT tarih ezbere dayalı bir derstir. Dolayısıyla bugün okuduğunuz herhangi bir notu birkaç hafta sonra unutmuş olabilirsiniz.
Bu gibi durumlar için çalışma tekniklerinden biri ses kaydı almaktır.
Özellikle tarihte en çok işe yarayan çalışma metodu budur.
Önce notunuzu tutup daha sonra kendi tuttuğunuz notları okuyarak kayıt yapabilirsiniz.
Ders notlarının kaydını okula giderken, dönerken, otobüste, yürüyüş yaparken, spor yaparken, yemek yerken sık sık dinleyebilirsiniz.
Bu sayede bilgilerin sürekli kulağınızda olmasını sağlayabilirsiniz

Düzenli tekrarın haricinde gelinen konuya kadar baştan sona doğru yapılan kronolojik genel tekrar tarih dersi için önemlidir çünkü dönem başında çalıştığınız bir konuyu dönem sonunda hatırlamayabilirsiniz. Bu nedenle kronolojik genel tekrar yapmayı ihmal etmeyin.

Burada izleyeceğiniz yol çıkmış soruları ve MEB kitaplarındaki ünite sonu sorularını çözmeye dayalı olmalıdır.
Bir tane test kitabı alın konularınız bittiği zaman oradan çözün.
Aynı konunun çıkmış sorularına ve MEB sorularına bakın.

Daha çok farklı soru tipi görmeniz gerektiği için alan denemeleri alarak da çözebilirsiniz.
Unutmayın her konuya hâkim olsanız bile farklı soru tipi görmeden bu iş çok zor.

Tarih dersine eğer tek çalışmaktan sıkılıyorsanız arkadaşlarınızla birlikte birbirinize anlatarak, sorular sorarak çalışabilirsiniz.
Hem eğleneceğiniz bir ortam oluşur hem de aynı zamanda güzel bir anı olacağı için unuttuğumuz zaman kolay hatırlayabilirsiniz bilgileri.

Konular arasındaki bağlantıyı iyi kurabilmek için neden-sonuç ilişkisine dikkat edilmelidir. Mesela Uygurların savaşçı özelliklerini kaybetmelerinin sebebi din değişikliğidir. Seçtikleri dinden dolayı yerleşik hayata geçip tarıma başlamışlar ve bu durum onların savaşçı özelliklerini kaybetmelerine sebep olmuştur. Yani seçilen din ile savaşçı özelliklerin kaybedilmesi arasında bir neden-sonuç ilişki vardır.

Bahsedilen dönem ya da çağ o günün koşulları düşünülerek yorumlanmalıdır. Bugünün koşulları düşünülerek yapılacak her yorum yanlış bağdaştırmalara sebep olacaktır.

Her derste olduğu gibi tarih dersinde de tanım ve kavramlar önemlidir. Bu sebeple bunlar iyi bilinmelidir. (teokrasi, feodalite, merkezi otorite, manda ve himaye, Tanzimat Dönemi vs)

Haritalardan yararlanılmalıdır. Kurulan uygarlıkların, beyliklerin ya da devletlerin nerede kurulduklarını harita üstünde bilmek, bilgilerin kalıcılığını arttıracak ve yorum yapmanıza kolaylık sağlayacaktır.

Erkan Hoca’ndan başarıya giden yolda Üç Altın Kural:

*Mümkünse yazarak konu tekrar edilmelidir. Ses kaydı alınıp müsait zamanlarda dinlenmelidir.

* Konu ile ilgili düzenli test çözülmelidir.

*Yanlış yapılan soruların doğru cevapları öğrenilmelidir.

 

 

Erkan KANTARCI

Genç Ufuk Eğitim Kurumları Kimya Öğretmeni

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk