yks-turkce

YKS Türkçe

Değerli öğrencilerimiz,

YKS’nin ilk basamağı olan TYT’de Türkçe, karşımıza kırk soru ile çıkıyor. Ve bu kırk sorunun büyük bir bölümünü sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragraf soruları oluşturuyor. Bu sorularda, birkaç temel bilginin üzerine ekleyeceğiniz okuduğunu anlama ve yorum yapabilme becerisi önemli rol oynuyor.

Doğru okuma ve doğru yorumlama, hayatımızın hem akademik hem sosyal alanında kullandığımız ve geliştirdiğimizde bize ayrıcalık sağlayan bir kıstastır. Yani anlam sorularına sadece akademik başarı sağlamak için değil sosyal hayatımızda kurduğumuz iletişimi de etkileyeceğini bilerek yaklaşmalıyız.

Peki doğru anlayabilme ve anlatabilme becerimizi nasıl geliştiririz?

Bu konuda çocukluğunuzdan itibaren geliştirdiğiniz ve halen devam ettirdiğiniz okuma alışkanlığınız önemli rol oynar. Ama tek başına yeterli değildir. İşin özü, çıkmış sorulara öncelik vererek düzenli bir şekilde soru çözmektir. Burada önemli olan, nicelik değil niteliktir. Yani her gün düzenli olarak ve anlayarak çözdüğünüz yirmi soru, haftanın bir günü zorla çözdüğünüz yüzlerce sorudan daha etkilidir. Hala böyle bir çalışmaya başlamadıysanız bile geç kalmış sayılmazsınız. Biran önce “kaç tane olursa olsun anlam sorusu çözmeden hiçbir günümü bitirmeyeceğim!” kararını alın. Bu kararı düzenli uyguladığınızda sadece netlerinizdeki artışı görmekle kalmayacak, diğer derslerinizdeki ve sosyal hayatınızdaki değişime de tanık olacaksınız.

Gelelim dil bilgisi kısmına.

Öncelikle soru sayısının az olmasının,  önemsiz anlamına gelmeyeceğini bilmeliyiz. Fazladan bir doğrunun bile bizi binlerce kişinin önüne geçireceğini unutmamalıyız.

Dil bilgisi bir bütündür. Konular birbirini tamamlar ve eksik olan bir konu devamında gelen birkaç konuyu öğrenmenizi etkiler. Bu yüzden konu ayırt etmeden hepsine hâkim olmalısınız. Bu durum sizi korkutmasın. Düşünün ki zaten Türkçe konuşuyorsunuz ve temel bilgiler aslında sizde mevcut. Tek yapmanız gereken, konu başlıklarına hâkim olup soru kalıbı bilmek. Dil bilgisi sorularında sizlerden en sık duyduğumuz tepki “Bunu sorduğunu bilseydim yapardım.” oluyor. Artık sorular size açık bir şekilde sorulmuyor. Gramer bilginiz dolaylı yollardan ölçülüyor. Bu yüzden önce konu eksiklerinizi tamamlamak ve devamında olabildiğince fazla soru çözmek çok önemlidir. Amacınız TYT kitapçığını açtığınızda “ben bu soru kalıbını daha önce görmüştüm ve çözüme nerden başlayacağımı biliyorum.” diyebilmenizdir. 

YKS’nin AYT oturumuna gelirsek edebiyat dersi karşımıza yirmi dört soru ile çıkıyor. Bunların en az dört tanesi yine paragraf sorularına ayrılıyor. Geriye kalanlar ise daha çok ezber konularının yer aldığı edebiyat bilgisine dayanıyor. Burada ağırlığı ise eski edebiyat yani destan dönemi, divan edebiyatı ve halk edebiyatı oluşturuyor.

Edebiyat, ezberin ön plana çıktığı bir derstir. Ancak bu ezberin kalıcı olması çok önemlidir. Kalıcılığı sağlamak için öncelikle öğrendiklerinizi hayatınıza taşımalısınız. Çalıştığınız bir dönemi, akımı veya şairi anahtar kelimeleri ile not kâğıtlarına yazıp evinizin, odanızın sürekli görebileceğiniz yerlerine yapıştırmanız kalıcı öğrenmeyi sağlayacaktır.

Bir diğer adım ise konu hakkında fikir sahibi olduktan sonra tam ezber yapmayı beklemeden cevap anahtarına bakarak soru çözmektir.  Bu şekilde hem oldukça sözel olan bir derse çalışmayı daha pratik hale getirmiş olursunuz hem de sorular ve şıklar daha kolay akılda kaldığı için kalıcı öğrenmeyi sağlamış olursunuz.

UNUTMAYINIZ, TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SADECE YKS’DE KARŞINIZA ÇIKACAK BİR DERS DEĞİLDİR. SOSYAL HAYATINIZIN DA İÇİNDEDİR VE BU KONUDA KENDİNİZİ GELİŞTİRDİĞİNİZDE,  HAYATINIZIN HER ALANINDA BAŞARINIZ ARTACAKTIR.

                                                                                                               

Gülşah Özcan Balbağ

Genç Ufuk Eğitim Kurumları Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk