losemi-bulasici-degil-umut-bulasicidir

Lösemi Bulaşıcı Değil Umut Bulaşıcıdır

Her yıl ülkemizde ve dünya da binlerce çocuk lösemi hastalığına yakalanmakta ve zorlu süreci yaşamaktadır. Lösemi her yaşta görülmektedir. Ancak en sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.

Lösemi kelimesi Yunanca olan ve “beyaz” anlamına gelen "leukos" ve "kan" anlamına gelen "haima" kelimelerinin birleşiminden elde edilmiş ve hastalığı adlandırmak için kullanılmıştır. Lösemi bir diğer deyişle "kan kanseri", kemik iliğinin anormal hücreler ile dolması ve bu hücrelerin kana ve dokulara yayılması sonucu belirti veren kötü huylu bir hastalıktır.

Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

Çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir. Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir. Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

Löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının bilinmesi gerekir.

Vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de tedavi sırasında ilaçlarla yok edildiğinden bağışıklık sistemi yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar.

Bu amaçla ÖZEL GENÇ UFUK EĞİTİM KURUMLARI olarak farkındalık oluşturmak için öğrencilerimize bilgilendirme konuşması ve onları LÖSEV ile tanıştırarak umut olmak için her yıl 2-8 Kasım haftasını çalışmalarımızla geçiriyoruz. “MUTLULUK PAYLAŞTIKÇA ARTAR” sloganıyla öğrencilerimiz ile onlara moral vermeye çalışıyoruz. Moral ve motivasyon LÖSEMİDE en önemli tedavidir...

 

Özel Genç Ufuk Eğitim Kurumları

Biyoloji Öğretmeni

Nevin Ünal Üre

daire

Genç Ufuk Eğitim Kurumlarında sizi UFi (Universal Future İntelligence ) bekliyor.
Öğrencilerin daima yanında UFi dijital etüt sistemi ve Velilerimizin yanında UFi anlık veli bilgilendirme sistemi ile önceliğimiz,sizin önceliğiniz.

Sisteme Git
Avatar | Genç Ufuk